Marmara Üniversitesi

Öğrenci Portalı
Online 0 üye ve 7 ziyaretçi
Üye ol
 
 
 
 
Hangi bölümü açalım?
E-ilan
 
  %18.2 (10 oy)
E-Mezun
 
  %36.4 (20 oy)
Video
 
  %21.8 (12 oy)
Böyle iyi :)
 
  %23.6 (13 oy)
Bu ankete oy kullanmışsınız.
 
 
 
 
Kimsecikler yok..
 
 
 
 
Forum
Yararlı Dökümanlar
 
 
 
└► Temel html yapısı ( Desktop Publishing )
 
 
 yakoSin 
7 yıl önce
# 1
 
Html tarayıcı tabanlıdır.. Firefox , google chrome yada explorer gibi tarayıcılar tarafından yorumlanır.. Her tarayıcının kendine özgü yorumlayıcısı vardır.. Bu yüzden bazı siteler (bizde dahil) , tüm tarayıcılarda aynı şekilde gürntülenemezler.

Edebiyat kısmını geçelim , html sayfaları insan'a benzetebiliriz.. Bir header (head) bölümü vardır , bu bölümde sayfa başlığı , çeşitli açıklamalar (sitenin kodlayıcısı , description meta tag'ı , keywords meta tag'ı gibi..) yer alır. Aynı zamanda css kodlarıda bu bölümde yer alır..

Bir html sayfanın olmazsa olmazı şunlardır ;Şimdi biraz detaylandıralım , başlık eklemek istiyorsak şu kodu yazmalıyız,Temel olarak table (tablo) yapısına deyinelim.. Bildiğiniz gibi tablolar satır ve sütünlardan oluşur , satır eklemek için "tr" , satıra sütün eklemek için "td" kodları kullanılır..

Şimdi basitçe 2 satır 3 sütünlu bir tablo oluşturalım , açıklamalı yazıyorum kodları..Kodları çalıştırdığınızda çerçevesi olmayan 2 satır , 3 sütünlu bir tablo oluşacak.. Kenarlık verelim , genişliği 400 yapalım , arka plan rengi belirleyelim..Bu kodların çıktısı şu şekilde ,Temel olarak , html bir sayfa nasıl hazırlanır , tablo nasıl oluşturulur bunları anlatmaya çalıştım.. Vakit ve istek olursa css ve php ile ilgili sınavlarda işinize yarayacak dökümanlar hazırlamayı düşünüyorum.
 
 
 neco3334 
7 yıl önce
# 2
 
eline sağlık Yakosin css ve php yi de bekliyoruz )
 
 
 yakoSin 
7 yıl önce
# 3
 
Yarın öğleden sonra php ve css ile ilgili sınavda işinize yarayacak dökümanlar hazırlayacağım , takipte olun siteyi..
 
 
 umit_ud 
7 yıl önce
# 4
 
eyvallah hacı eline sağlık
 
 
 
Tavsiye: Yazıyı seçerek burdaki stilleri daha rahat uygulayabilirsiniz
 
 
 
Marmara Üniversitesi Öğrenci Platformu 2012
 
-
 
marmaristan'ı takip et
Temel html yapısı ( Desktop Publishing ) - Marmara Üniversitesi | Ders notları | Sözlük | Ev İlanları Derecelendirme: 95 / 100 Toplam oylanma sayısı 1103